Nieszablonowe dywany

Wybieramy dywan do rodzinnego salonu

Dywany, które jakiś czas temu, kolokwialnie mówiąc, odeszły do lamusa, dziś znowu wracają do łask, a co za tym idzie, również do naszych domów i mieszkań. Coraz częściej znajdujemy je w nowocześnie i modnie urządzonych salonach. Ze względu na optymalne dopasowanie do mebli, najlepiej zdecydować się na nieco większy model, dlatego w dalszej części tekstu podpowiadamy jak wybrać dywan 300×400 centymetrów, który będzie odpowiedni dla naszego salonu.

Jaki typ dywanu jest odpowiedni do salonu?

Dobrze dopasowany dywan potrafi dodać pomieszczeniu rodzinnego ciepła i umilić domownikom oraz gościom wspólnie spędzane chwile. Salon jest miejscem, w którym bardzo często toczy się całe rodzinne życie, to tutaj zazwyczaj spędzamy wolne popołudnia i wieczory, razem bawiąc się, oglądając telewizję i jedząc. Niestety wiąże się to również z tym, że nasz dywan będzie wystawiony na ciągłą eksploatację, ze względu na resztki jedzenia, brud przenoszony na stopach i intensywne ścieranie przy codziennym użytkowaniu.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie polecamy zakupu dywanu typu shaggy, imitacji futerka i innych modeli z długim i puszystym runem. Chociaż w niektórych wnętrzach wyglądałyby one bardzo efektownie, to są dość trudne w utrzymaniu czystości, szczególnie jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe. Najbardziej polecane są modele o wysokiej gramaturze i niskim włosie, które są łatwe w odkurzaniu i praniu oraz są bardzo odporne na uszkodzenia i odkształcenia.

Jak dopasować model dywanu do naszego salonu?

Wybór modeli w sklepach, szczególnie tych internetowych, jest bardzo szeroki. Przy podejmowaniu decyzji zawsze powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi upodobaniami oraz stylem pozostałych mebli w pokoju dziennym.

Również wielkość dywanu powinna być optymalna, dlatego do salonów proponujemy właśnie dywan 300×400, ponieważ będzie można na nim wygodnie postawić kanapę, fotele, stolik kawowy czy nawet duży stół, bez obawy o estetykę pomieszczenia. Do nowocześnie urządzonego salonu możemy wybrać dywan jednolity kolorystycznie lub w stylu modernistycznym, na przykład w geometryczne wzory. Natomiast do klasycznych mebli i dodatków, polecamy bardziej stonowane i tradycyjne modele.

Wybór dywanu powinien być dobrze przemyślany i ewentualnie przedyskutowany z innymi członkami rodziny, abyśmy mogli cieszyć się nim w spokoju i przez długi czas.