Nieszablonowe dywany

Dywany wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów używanych

Zrównoważony rozwój to słowo, które jest dziś na ustach wszystkich. Niestety, większość dywanów jest wykonanych z nowych materiałów. Niektórzy producenci dywanów zaczynają produkować dywany z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest to trend, który, miejmy nadzieję, będzie się utrzymywał.

Dlaczego warto wybrać dywany wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu?

Stare wykładziny dywanowe to jedna z 10 najpopularniejszych pozycji na wysypiskach śmieci. Jest to odpad, jednak dostępna jest technologia, która umożliwia recykling starych dywanów. W naszym kraju recykling nie jest jeszcze tak popularny, ale jednak możliwe jest znalezienie dywanów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.

Kolejną rzeczą, która wypełnia nasze składowiska odpadów jest plastik. Tworzywo PET może być używane do produkcji dywanów z butelek pochodzących z recyklingu. Dywany PET wyglądają równie dobrze jak wszystkie inne rodzaje wykładzin i dają właścicielowi satysfakcję z tego, że na swoich podłogach ma materiały pochodzące z recyklingu.

Podłoże wykładziny może być również wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. 

Jak dotąd większość dywanów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu ma postać płytek dywanowych. Może się to zmienić w przyszłości wraz ze wzrostem popytu. W rzeczywistości, dywany wykonane z PET i nylonu są już dostępne. Dywany PET są wykonane z plastikowych wiórów butelkowych i są nie do odróżnienia od dywanów wykonanych z nowego tworzywa sztucznego. Dywany nylonowe są wytwarzane z produktów nylonowych pochodzących z recyklingu.

W przyszłości światowi producenci dywanów mogą rozpocząć recykling starych dywanów wykonanych z wełny i innych materiałów. Jest to ekologicznie inteligentny wybór, a producenci są świadomi, że konsumenci poszukują produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.

Znajdowanie dywanów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu

Być może będziesz musiał się rozejrzeć, aby znaleźć dywany wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, ale są one dostępne. Firmy, które je produkują, będą je reklamować jako dywany wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, ponieważ wiedzą, że wiele osób poszukuje trwałych wykładzin dywanowych. Niektórzy dostawcy dywanów mogą nie posiadać zapasów wszystkich dostępnych marek, więc być może będziesz musiał spróbować kilku dostawców dywanów, aby znaleźć idealne dywany wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu dla Twojego domu.

Które pomieszczenia najlepiej nadają się na wykładziny z recyklingu? 

Jeśli wykładzina jest wykonana z przetworzonego tworzywa PET, może nie być tak trwała, jak wykładzina z innego materiału. Będzie jednak bardzo odporna na plamy, co czyni ją dobrym wyborem dla każdego pomieszczenia, które może być narażone na plamy po rozlanych napojach lub ślady po odciskach stóp lub zwierzętach domowych.

Chociaż wykładzina PET nie jest tak trwała jak inne materiały, nadal może być bardzo odporna, dlatego jest odpowiednia do salonu, sypialni i innych pomieszczeń. Wykładziny PET różnią się również jakością. Dywany Serenity Halo i Divine są grubymi, kręconymi wykładzinami runowymi, które są dostępne w szerokiej gamie kolorów pasujących do każdego wystroju. Są one wykonane w 100% z przetworzonego PET.

Płytki dywanowe wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu są szeroko dostępne w Australii. Mogą one być dobrym wyborem dla pokoi dziecięcych, biur domowych, teatrów domowych i innych pomieszczeń. Zaletą płytek dywanowych jest to, że mogą one być instalowane i wymieniane. Można również tworzyć wzory, stosując różne kolory płytek dywanowych. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, więc zarówno subtelne, jak i odważniejsze wzory mogą być stosowane w zależności od efektu, który chcesz osiągnąć.

Envirotile jest jedną z firm produkujących płytki dywanowe z recyklingu. Są one wykonane z przetworzonych butelek i przetworzonego nylonu. Inną firmą produkującą płytki dywanowe z recyklingu jest Moss z Grupy Gibbon. Ich płytki wykonane są w 100% z przędzy „Econyl” (nylon) poddanej recyklingowi.

Dywany poddane recyklingowi

Innym pomysłem na solidną wykładzinę jest wykładzina z recyklingu. Wiele z tych dywanów to duże dywany komercyjne, które można przyciąć do wymaganego rozmiaru. Są one dokładnie czyszczone i tańsze niż nowe dywany. Dywany z recyklingu są dostępne w większości dużych miast. 

Chociaż dywany pochodzące z recyklingu mogą nie być Twoim pierwszym wyborem, jeśli w Twoim regionie dostępne jest centrum recyklingu dywanów, warto się temu przyjrzeć. Możesz być zaskoczony jakością wykładzin i równie zaskoczony kosztami. Możesz znaleźć idealną wykładzinę do swojego domu i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jeśli Twój stary dywan jest w dość dobrym stanie, centrum recyklingu dywanów może go od Ciebie kupić. Jest to o wiele lepsza opcja niż wyrzucanie go na wysypisko i przyczynianie się do powstawania odpadów, które są dziś tak powszechne.

Inne trwałe wykładziny dywanowe

Producenci dywanów wytwarzają duże ilości odpadów podczas procesu produkcyjnego. Jeśli szukasz trwałych wykładzin dywanowych, inną opcją są wykładziny wykonane z włókien naturalnych. Niektóre włókna naturalne, które należy uwzględnić:

  • Sizal
  • Włókno kokosowe
  • Trawa morska
  • Juta
  • Trawa górska

Niezależnie od tego, czy wybierasz wykładzinę dywanową, płytki dywanowe, czy też włókno naturalne, możesz pomóc zmniejszyć ilość odpadów i mieć piękny dywan, z którego możesz być dumny. Zanim kupisz nową wykładzinę, spójrz na dywany wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, dywany pochodzące z recyklingu lub dywany wykonane z włókien naturalnych. Będziesz zaskoczony liczbą dostępnych opcji. Co więcej, nie będziesz przyczyniać się do powstawania odpadów, które są dziś tak powszechne.